Tuesday, June 23, 2015

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის მთავარი თემა
ჭადრაკის  ფიგურები

სწავლების საფეხური
საშუალო საფეხური
მოსწავლეტა პროფილი
მე -7 -ე კლასი
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეები შეისწავლიან დაგაეცნობიან ჭადრაკის ფიგურებს მათ სახელებს
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
  ჭადრმოსწავლეები შეისწავლიანაკის თამაშის ძირითად წესებს. შეძლებენ ჭადრაკის ფიგურების განსხვავებას, გაიგებენ მათ ფუნქციებს
წინასწარი ცოდნა
ჭადრაკის დაფის სწორ  მდგომარეობაში დატოვება ფიგურების განლაგება  დაფაზე
შეფასების საგანი და პროცედურები
განმავითარებელი  შეფასება
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
 ჭადრაკის დაფა ჭადრაკის ფიგურები
გაკვეთილის მსვლელობა/ საკლასო მენეჯმენტი
 კლასის ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება.

მოსწავლეებს შევახსენებ, თუ რისგან შედგება ჭადრაკის დაფა.    შევახსენებ,  ფიგურების სახელწოდებებს, აგრეთვე ფიგურების განლაგებას  დაფაზე.  ვესაუბრე ჭადრაკის წარმოშობის ისტორიაზე - ფრონტალური კითხვების საშუალებით. ვსვამ კითხვებს -
1. რამდენი უჯრისაგან შედგება ჭადრაკის დაფა.  2. რომელი ფიგურაა ეტლი.
შემდეგ, საჭადრაკო  დაფაზე ვაჩვენებ მხედარის საწყის  ადგილმდებარეობას.  გამოვიყვან მოსწავლეებს და დაფაზე ჩამოვაწერინებ  სათითაო ფიგურების სახელწოდებებს, როგორც ლათინური ასოებით, ასევე ქართულად. შემდეგ დავსვამ მოსწავლეებს წყვილებად. დაურიგებ ჭადრაკის დაფებს და მოსწავლეები დაფაზე  განალაგებენ ჭადრაკის  ფიგურებს. ვაჩენებ ფიგურების განსაგებისათვის საჭირო ცხრილს.
მაწყობ მინი შეჯიბრს.




2 comments:

  1. იციან თუ არა ბავშვებმა ჭადრაკის თამაში!

    ReplyDelete
  2. მერაბ ფეხბურთი მოვცხოთ?

    ReplyDelete