|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ჭადრაკის ფიგურები
|
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო
საფეხური
|
|
მოსწავლეტა პროფილი
|
მე
-7 -ე კლასი
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები
შეისწავლიან დაგაეცნობიან ჭადრაკის ფიგურებს მათ სახელებს
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ჭადრმოსწავლეები შეისწავლიანაკის თამაშის ძირითად
წესებს. შეძლებენ ჭადრაკის ფიგურების განსხვავებას, გაიგებენ მათ ფუნქციებს
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
ჭადრაკის
დაფის სწორ მდგომარეობაში დატოვება ფიგურების
განლაგება დაფაზე
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
განმავითარებელი შეფასება
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
ჭადრაკის დაფა ჭადრაკის ფიგურები
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა/ საკლასო
მენეჯმენტი
|
კლასის ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება.
მოსწავლეებს
შევახსენებ, თუ რისგან შედგება ჭადრაკის დაფა. შევახსენებ, ფიგურების სახელწოდებებს, აგრეთვე ფიგურების განლაგებას დაფაზე.
ვესაუბრე ჭადრაკის წარმოშობის ისტორიაზე - ფრონტალური კითხვების საშუალებით.
ვსვამ კითხვებს -
1.
რამდენი უჯრისაგან შედგება ჭადრაკის დაფა.
2. რომელი ფიგურაა ეტლი.
შემდეგ,
საჭადრაკო დაფაზე ვაჩვენებ მხედარის საწყის ადგილმდებარეობას. გამოვიყვან მოსწავლეებს და დაფაზე ჩამოვაწერინებ სათითაო ფიგურების სახელწოდებებს, როგორც ლათინური
ასოებით, ასევე ქართულად. შემდეგ დავსვამ მოსწავლეებს წყვილებად. დაურიგებ ჭადრაკის
დაფებს და მოსწავლეები დაფაზე განალაგებენ
ჭადრაკის ფიგურებს. ვაჩენებ ფიგურების განსაგებისათვის
საჭირო ცხრილს.
მაწყობ
მინი შეჯიბრს.
|
Tuesday, June 23, 2015
გაკვეთილის გეგმა
შეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
ცუდი
|
დამაკმაყოფილებელი
|
კარგი
|
ძალიან კარგი
|
|
მოსწავლემ შეისწავლა ჭადრაკის თამაშის ძირითადი წესები
|
მოსწავლემ ცუდად შეისწავლა ჭადრაკის
თამაშის ძირითადი წესები
|
მოსწავლემ მეტნაკლებად შეისწავლა ჭადრაკის თამაშის ძირითადი წესები
|
მოსწავლემ კარგად შეისწავლა ჭადრაკის თამაშის ძირითადი წესები
|
მოსწავლემ ძალიან კარგად შეისწავლა ჭადრაკის თამაშის ძირითადი წესები
|
|
მოსწავლემ შეძლო ჭადრაკის ფიგურების განსხვავებები
შეაწავლა
|
მოსწავლემ ცუდად შეძლო ჭადრაკის ფიგურების განსხვავებების შესწავლა.
|
მოსწავლემ მეტნაკლებად შეძლო ჭადრაკის ფიგურების განსხვავებების შესწავლა
|
მოსწავლემ კარგად შეძლო ჭადრაკის ფიგურების განსხვავებების შესწავლა.
|
მოსწავლემძალიან კარგად შეძლო ჭადრაკის ფიგურების განსხვავებების შესწავლა
|
|
მოსწავლემ გაიგო ჭადრაკის ფიგურების ფუნქციები
|
მოსწავლემ ცუდად გაიგო ჭადრაკის ფიგურების ფუნქციები
|
მოსწავლემ მეტნაკლებად გაიგო ჭადრაკის ფიგურების ფუნქციები.
|
მოსწავლემ კარგად გაიგო ჭადრაკის ფიგურების ფუნქციები
|
მოსწავლემ ძალიან კარგად გაიგო ჭადრაკის ფიგურების ფუნქციები.
|
Subscribe to:
Comments (Atom)